Diyarbakır 2 Şubesi

Orta-Doğu Karadeniz -Batum Turu

1.Gün: DİYARBAKIR ÇIKIŞ 

 Değerli misafirlerimiz, sizleri Ninova Avm karşısı Mitratur Acentesi önünden alarak gece yolculuğumuza başlıyoruz. Yolculuğumuz boyunca profesyonel kokartlı turist rehberi eşliğinde geçeceğimiz güzergâhlar hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

 

2.Gün: AMASYA- ORDU – BOZTEPE- GİRESUN

Değerli misafirlerimiz, Amasya’da alacağımız sabah kahvaltısından sonra Amasya şehir turumuz başlıyor. Gezimize,1865 yılında yaptırılan tipik bir Osmanlı konağı olan Hazeranlar Konağı ile başlıyoruz. Sonrasında Yeşilırmak kenarına yapılan Yalı Boyu Evleri’nin cumbalarını izliyoruz. Ardından Sultan II. Bayezid adına 1485 yılında yapılan içinde cami, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşme bulunan Sultan II. Bayezid Külliyesi’ni geziyoruz. Buradan Burma Minareli Cami ve Şehzadeler Parkı’nı geziyoruz. İçinde İlhanlılar Dönemi’nden kalma 6 adet mumyanın bulunmasından dolayı fazlasıyla  ilgi çeken Amasya Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Müze gezimiz sonrasında Helenistik Dönem’e ait olduğuna inanılan ve mitolojiye göre Ferhat’ın, Şirin’e kavuşmak adına dağları delerek oluşturduğu ve adını verdiği Ferhat ile Şirin Su Kanalları’nı ziyaret ediyoruz. . Son olarak da Amasya’nın tepeden görüntüsünü alabileceğimiz ve fotoğraflarımızı çekebileceğimiz Amasya Kalesi ve Kaya Mezarları’nı panoramik olarak da görebileceğimiz Çakallar Tepesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Ordu’ya doğru yola çıkıyoruz.  Ordu kentinin sembolü Boztepe’ ye teleferikle çıkma imkânı (Ekstra) bulabileceğimiz teleferik parkta serbest zaman veriyoruz. Boztepe’ de Ordu’yu ayaklarımızın altında hissedeceğimiz keyifli zaman sonrasında Giresun’a doğru yola çıkıyoruz. Konaklama. ( Giresun Konaklama )

 

 3.Gün TRABZON – AYASOFYA – SÜMELA MANASTIRI- UZUNGÖL – ÇAY FABRIKASI – BIÇAK ATÖLYESİ

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Komnenos Krallığı Dönemi’nde 1238-65 yılları arasında yapılıp Batı Cephesi’ndeki Hristiyanlık tarihine ait freskleriyle birlikte Trabzon Ayasofya’sını geziyor ve Trabzon`a özgü bir el sanatı olan Trabzon Hasırı, telkâri ve Trabzon`da sadece beş ailenin yaptığı Kazaziye işlerini yapan ustaların marifetli ellerinde hazırlanan ürünleri görme fırsatı bulduktan sonra alışveriş için kısa bir zaman veriyoruz. Ardından Altındere Milli Parkı’na gitmek üzere Maçka yol ayrımından Değirmendere Vadisi’ne giriyor ve vadi boyunca ilerleyerek Maçka’ya ulaşıyoruz. Maçka`da yolumuz ikiye ayrılıyor ve Altındere’yi Altındere Vadisi boyunca gözlemliyoruz. Sonrasında otobüsümüzden iniyor ve Karadağ’ın eteklerinde kurulmuş olan Sümela Manastırı’nı vadi tabanından görüyoruz. Vereceğimiz serbest zamanda doğanın tadını çıkarabilir, muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz. (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sümela Manastırı 2015 yılından beri yenileme ve güçlendirme çalışması içerisinde olduğundan ve açılış tarihi kesinleşmediğinden manastır içerisine ziyaret yapılıp yapılmayacağını dönem koşulları belirleyecektir. Ne kadarı açık ya da kapalı olsa da Milli Park’ a gidilecektir.) Keyifli anlarımızın ardından otobüsümüze binip çay üretiminin yüzde doksanının bulunduğu Karadeniz Bölgemizde çay fabrikasına gidiyoruz. Çayın ülkemize giriş tarihini ve evrelerini öğrendikten sonra  öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Dinlendikten sonra Uzungöl gezimizi başlatıyoruz. Haldizen Deresi’nin önünün kapatılmasıyla oluşan gölde orman ve yeşile doyup burada misafirlerimize aktivitelere katılmaları için serbest zaman veriyoruz. Hemen ardından Uzungöl veya Of’da konaklıyoruz. Akşam yemeğini otelimizde alıyoruz.

 

4.Gün AYDER- ÇAMLIHEMSİN- PALOVİT- ZİL KALE- ÇİNCİVA KÖPRÜSÜ- RAFTİNG-ZİPLİNE

 

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Karadeniz’in olmazsa olmazı olan Çamlıhemşin’e doğru yola çıkıyoruz. Burada bizleri bekleyen minibüslerimize biniyor ve Kaçkarlar’ı keşfe çıkıyoruz. İlk durağımız, Çamlıhemşin üzerinden Tarihi İpek Yolu güzergâhının Karadeniz’deki en önemli ara yollarından biri olan Çat Vadisi oluyor. Ülkemize Uluslararası Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödülünü getirmeyi başaran “BAL” filminin çekimlerinin gerçekleştiği eski ismi Çinçiva bugün ise Şen Yuva olan köyde “Sevdaluk” dizisinin çekimlerinde kullanılan Çinciva Köprüsü’nü fotoğraflıyoruz. Ardından ticaret yolunu korumak için vadiye en hâkim noktalardan birine kurulmuş olan Zil Kale’ye varıyoruz. Kale içerisinde 100 m’lik uçurumdan Çat Vadisi, Tatar Dağı ve Sico Tepesi’ne bakma imkânı yakalıyor ve Çat Vadisi derinliklerine ilerliyoruz. Ülkemizin en yaşlı porsuk ağaçlarını da bünyesinde barındıran yolculuğumuzda gürül gürül akan akarsu kenarında yapacağımız yolculuk sonunda, bölgenin en geniş ağızlı şelalesi Palovit’e varıyoruz. Buradaki keyifli dakikaların ardından minibüslerimizle öğle yemeği için Fırtına Deresi’ne  veriyoruz. Ardından Zipline ve Rafting yapmak üzere hazırlanıyoruz. Burada yaşanan heyecan dolu dakikalar ardından. Ayder Yaylası’na geçiyoruz. Burada Gelin Tülü Şelalesi’ni görüyoruz. Ardından Çamlıhemşin’de bulunan otelimize geçiyoruz.

)

 

5.Gün: BATUM PİAZZA MEYDANI – TERS RESTORAN – ORTA CAMİİ - GANİO KALESİ – POSEİDON ANITI – MEDEA HEYKELİ-BATUM SAHİL- ALİ & NİNO HEYKELİ-BATUM KİLİSELER-ALFABE KULESİ

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası GÜRCİSTAN-BATUM Turumuz için aracımızdaki yerimizi alıyoruz. Sarp Sınır Kapısı’ndaki giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra  rehberimiz eşliğinde Roma Dönemi’nden kalan ve en son Osmanlılar tarafından kullanılan Ganio Kalesi’ni panoramik olarak görüyoruz. Batum şehir merkezine gelerek  Posedion Anıtı, Ali-nino Heykeli, Batum Kiliseleri ve Alfabe Kulesi gezilerimizi yapıp alışveriş için vereceğimiz serbest zaman sonrasında dilerseniz sahilde vakit geçirebilirsiniz. Batum turumuzu tamamlıyor  dönüş yoluna geçiyoruz.

 

 

6 .Gün: DİYARBAKIR VARIŞ

Sabah 05.00’te Diyarbakır’a varıyoruz. Siz değerli misafirlerimizi daha önce belirlenmiş noktalara bırakıp bir başka turda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Kişi başı fiyatı 3500 tl

 

NOT: Araçlarımız katılım durumuna göre 19 – 27 – 35 – 46 kişilik tam donanıma sahip tur paketli araçlardır. Hiçbir misafirimize tura çıkacağı gün araçta oturacağı koltukla ilgili firmamız garanti vermemektedir. Koltukları rezervasyon sistemimiz turdan 1 gün önce otomatik belirler ve sizlere konuyla ilgili seyahat danışmanlarımız mutlak dönüş yapar.

 

NOT: * GÜRCİSİTAN GİRİŞLERİ İLE ALAKALI!

Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum'a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet, kurum kimlikleri vs.) geçiş yapılamamaktadır. Ailesi ile birlikte (Anne ve Babanın Aynı Anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM'A geçişleri için NOTER’den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir. Bebekler, Çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf olması zorunludur. Kimlikler yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir. Gürcü memurları zaman zaman 10 yıldan eski olan kimlikleri kabul etmemektedir.

DİKKAT: TC NOLU NÜFUS HÜVİYET CÜZDANINIZI SEYAHATE ÇIKARKEN YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ. 150 TL OLAN ÇIKIŞ ÜCRETİ MİSAFİR TARAFINDAN ÖDENİR. RESMİ OLARAK 01.09.2019 TARİHİ İTİBARİ İLE ESKİ  NÜFUS CÜZDANLARI İLE GÜRCİSTAN'A GEÇİŞ SAĞLANAMAYACATIR.

 NOT: ARTVİN KARAGÖL EKSTRA TURU İLE ALAKALI OLARAK EN AZ 5 KİŞİ KATILIMI OLMASI HALİNDE GİDİLECEKTİR. 5 İLE 10 KİŞİ ARASI 200 TL OLUP 10 KİŞİ VE ÜZERİ 100 TL EKSTRA ÜCRET ALINACAKTIR.

*150 TL (Yüz Elli Türk Lirası) karşılığında erken rezervasyon Tur sigortası ile tatiliniz otele giriş tarihine 1 hafta (7 gün) kalana kadar güvenceye alınıyor. Herhangi bir nedenle tatilinizi iptal etmeniz durumunda ise koşulsuz iptal ve ücretinizin tamamını geri alma hakkına sahip oluyorsunuz.